- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Gecko Aqua-flo FMCP Spa Pump - 2HP - 1 Speed
Gecko Aqua-flo FMCP Spa Pump - 2HP - 1 Speed
At a glance
- Ideal for Small Spas
- Cable Not Included - Install One
- Compact
- 1 ½"x 1 ½" Unions Connection - More Info
- 63mm Centre Suction x 63mm Centre Discharge
Gecko Aqua-flo FMCP Spa Pump - 2HP - 1 Speed
Product Details
High Performance Pumps for Portable Spas and Hot Tubs
Cost-effective Flo-Master hp pumps are designed with a unique, high-performance impeller providing flow rates that exceed all tested competition.
The Perfect choice for entry-level and mid-range spas requiring greater output.
Ideal for Entry-Level and Mid-Range Spas
- Ideal for Small Spas
- Booster Jet Pumps
- Single or Dual-Speed
- Flow Rate up to 150 GPM
Easily Customisable to Fit Your Needs
- Optional Adapter with 2" Compression Fitting
- Compact
- Many Options for the Drain Plug
Hi-performance Aqua-Flo wet ends are driven by quality E.M.G motors that by design, dissipate heat quicker and give lower running temperatures.
This pump is not to common but can still be found in the vast majority of hot tubs and spas. They have been known to have red coloured wet ends as well.
Please Note:
- This pump is slightly different as it has a central discharge point rather than the more common side discharge wet ends..
- Pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack.
Pump Specifications
Dimensions
- 401 x 166 x 207 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Discharge: Centre
- Inlet & Outlet: 1 ½"
- Seals: Viton, EPDM, Universeal
- HP: 2
- Speed: 1
- Connectors: QC, QCF, AMP, in.link or Nema
Technical Specifications
Model Information
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | Flo-Master CP |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Amp Draw | 8.7A |
| RPM | 2820 |
| Cord / Plug Type | Bare Wire |
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |