- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Pumps
- Gecko Aqua-flo XP2 BL Spa Pump - 2HP - 1 Speed
Technical Info
Gecko Aqua-flo XP2 BL Spa Pump - 2HP - 1 Speed
£377.46INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
At a glance
- Ideal for High-Flow
- Cable Not Included - Install One
- Rotatable Wet End - See How
- 2"x 2" Unions Connection - More Info
Gecko Aqua-flo XP2 BL Spa Pump - 2HP - 1 Speed
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
0 Reviews
SKU: PMP-7067MPN: 07030003-6040RRP:£471.82
LOGIN FOR TRADE PRICING £377.46INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 21 hours
Share
LID: 3231
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Greater Flow-rates with Overall Energy Efficiency
New environmentally friendly Flo-Masters XP2 BL pumps can be easily customized and calibrated to optimise performance and enhanced energy efficiency of all the spas they power.
The energy consumption of the pump allows for the same and greater flow rates while improving the overall energy efficiency of the spa, reducing consumer operating costs
Ideal for High-flow Requirements
- Booster Jet Pumps
- Single Speed
- Flow Rate up to 852LPM
- 2" intake and discharge
Easily Customisable to Fit Your Needs
- Discharge can be oriented on 4 positions
- Fits all Requirements
- Many Options for the Drain Plug
- IPX5 approved
- TUV & CE certified
Please Note:
- The XP2 BL pumps are supplied without a cable. We recommend re-using the cable from your old pump to ensure correct fitment to your spa pack
Pump Specifications
Dimensions
- 378 x 200 x 203 (mm)
Summary
- Frame: 48
- Discharge: Side
- Inlet & Outlet: 2"
- Seals: Viton, EPDM, Universeal
- HP: 2
- Speed: 1
- Connectors: QC, QCF, AMP or in.link
Technical Specifications
Model Information
| MPN | 07030003-6040 |
| Type / Speed | 1 Speed |
| Horsepower | 2Hp |
| Model | XP2 |
| Dimensions L x W x H | 378x200x203mm |
| HEAD - H max | 16.5m |
| FLOW - Q max | 330 L/min |
Motor Information
| Frame Size | 48F |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Power - P1 | 1.5kW |
| Amp Draw | 6.7A |
| RPM | 2750 |
| Capacitor Size(s) | 40µF |
| Motor Type | Finned Body (European Style) |
Wet End Information
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 115 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041624 / QF 4349 |
| Impeller Dot Colour | Silver + Silver |
| Impeller Part No. | 91695310 / QF 5377 |
| Shaft Seal Type | PS-200 / QF 6769 |
| Impeller Vane Gap | 12.5 mm |
| Impeller HP Rating | 2.0Hp @ 50Hz / 3.0Hp @ 60Hz |
Diagram
| Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.