- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Standalone Heaters
- Pahlen Compact Electric Heater - 6.0kW
Downloads
Pahlen Compact Electric Heater - 6.0kW
£0.00INC VAT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Pahlen Compact Electric Heater - 6.0kW
Adjustable Temp - PSI Switch - 230/400v
0 Reviews
SKU: 6577MPN: 13982206
LOGIN FOR TRADE PRICING £0.00INC VAT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 20 hours
Share
LID: 3357
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Pahlen Compact Electric Heater - 6.0kW
Compact electric swimming pool heaters available with heating outputs between 3 and 18 kW. Supplied with adjustable thermostat as well as an overheating cutout. For extra security, a flow or PSI switch protects the heating element from damage if the flow to the heater is insufficient. suitable for private pools up to 100m³.
FEATURES
- Acid proof AISI 316L stainless bodies and fixings
- Incoloy 825 elements / Nic-Tech coatings avaliable on some models
- Equipped with Adj thermostat. Flow control and overheat cut out
- Small compact design
- Third party tested & certified
Specification
| Power: | 6.0kW |
| Amp Draw 230V: | 15A |
| Amp Draw 400v: | 9A |
| Body Type: | Stainless |
| Element Type: | Incoloy 825 |
| Flow Detect: | PSI Switch |
| High Limit Type: | Tripolar |
| Connections: | 1.50" BSP |
| Max Pressure W/O PSI/Flow: | 10 bar |
| Max Pressure With PSI/Flow: | 4.0/2.5 bar |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.