- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Standalone Heaters
- LX T Shape Heater - H30-R3 + without Cable - 3.0kW
Technical Info
LX T Shape Heater - H30-R3 + without Cable - 3.0kW
£99.47INC VAT
20% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
LX T Shape Heater - H30-R3 + without Cable - 3.0kW
Works with Chinese Spas
0 Reviews
SKU: 5768MPN: 5768RRP:£124.34
LOGIN FOR TRADE PRICING £99.47INC VAT
20% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Share
LID: 5254
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
LX T Shape Heater - H30-R3 + without Cable - 3.0kW
Theses heater units have a in built hi-limit reset switch, psi sensor and cable with a 2 pin JST style connector. This cable connects to the PCB in the hot tubs spa pack.
These heaters can replace failed Rooster units, but may require a plumbing alteration.
IMPORTANT: Ensure when installing that there is adequate water flow to generate back pressure for the sensor.
Technical Specifications
Model Information
| Mount Type | Stud |
| Sensor Type(s) | Pressure Switch - Flow |
| Sensor Type(s) | Hi Limit - Probe |
| Sensor Type(s) | Temperature - Probe |
| Model | H30-R3 |
| Length (includes tails) | 340mm |
| Plumbing Connection | 1.5'' |
| Type | Flow Thru |
| Element | Incoloy |
| Integrated in Spa Pack | No |
| MPN | H30-R3 |
Heater Specification
| Supply V/Hz | 230V / 50Hz |
Compatible Spa Pack
| Compatible Spa Pack | Other |
Electrical Info
| Power | 3kW |
| Voltage / Hz | 230V - 50/60Hz |
| Amps | 13.6 |
Element Details
| Element Length | 6.75" (170mm) |
| Element Type | Incoloy |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.