- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Standalone Heaters
- LX Heater - H20-RS1 + Temp Adj. - 2kW
Technical Info
Downloads
LX Heater - H20-RS1 + Temp Adj. - 2kW
£118.21INC VAT
2% DISCOUNT
15 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
LX Heater - H20-RS1 + Temp Adj. - 2kW
1.5" socket union
0 Reviews
SKU: 5102RRP:£120.62
LOGIN FOR TRADE PRICING £118.21INC VAT
2% DISCOUNT
15 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 11 minutes
Share
LID: 1825
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
The LX H20-RS1 2.0Kw bath heater is the perfect way to keep the water warm for longer in your whirlpool bath.
Installed in-line on the pumps suction pipe and wired in conjunction with your baths pump, this heater benfits from being compact in size. Complete with an auto hi-limit saftey shut off and adjustable thermostat you can set your desired tempreture without the worry of the water over heating.
Technical Specifications
Model Information
| Mount Type | Stud |
| Sensor Type(s) | Temperature - Probe |
| Sensor Type(s) | Intergrated |
| Model | H20-RS1 |
| Length (includes tails) | 340mm |
| Element | Incoloy |
| Element | Single |
Heater Specification
| Amp | 9A |
| Supply V/Hz | 230V / 50Hz |
| Min Flow | Determined by PSI switch |
| Adjustable Thermostat | Yes |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.