- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Standalone Heaters
- Elecro Flowline 2 - 3 Phase Heaters - 6KW to 24KW
Elecro Flowline 2 - 3 Phase Heaters - 6KW to 24KW
Elecro Flowline 2 - 3 Phase Heaters - 6KW to 24KW
Product Details
Flowline 2 (All Titanium) 3 Phase Heaters - 6KW to 24KW
Reliable, accurate and efficient, the Elecro Flowline 2 fully titanium heater is the ideal choice for in-ground pools, ground and spas.
Three Phase models.
Both Heating elements and flow tube manufactured from Grade 1 Titanium.
Features an analogue control thermostat dial rising to 45°C (1.2°C differential)
A safety thermal cut out at 60°C (manual reset)
A flow switch consisting of a gold tipped reed switch with titanium fulcrum pin.
1 1/2" BSP female thread water connections.
Included 1 1/2" / 50mm stepped ABS unions for rigid pipe and 1 1/2" / 1 1/4" stepped hose tails for flexible pipe
Ingress Protection Rating of IP44
Max. 4 Bar working pressure.
Floor or Wall mounting
Technical Specifications
Model Information
| Sensor Type(s) | Reed Switch - Flow |
| Model | Flowline 2 - 6kW 3 Phase 400V |
| Length (includes tails) | 592x160x213mm |
| Type | Flow Thru |
| Element | Titanium |
| Integrated in Spa Pack | No |
| MPN | FL2-3-6 |
Heater Specification
| Amp | 9A |
| Supply V/Hz | 400V / 50Hz |
| Min Flow | 1m3/h |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Max Flow | 17m3/h |