- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Standalone Heaters
- Elecro Evolution 2 Analogue Heater - 3kW
Elecro Evolution 2 Analogue Heater - 3kW
Elecro Evolution 2 Analogue Heater - 3kW
Product Details
A fully titanium heater by Elecro, Evolution 2 is the upgraded version of the Evolution. It provides efficiency, safety and reliability to effortlessly heat your pool or spa to the desired temperature.
Single Phase model.
Both Heating elements and flow tube manufactured from Grade 1 Titanium.
Features an analogue control thermostat dial rising to 45°C (1.2°C differential)
A safety thermal cut out at 60°C (manual reset)
A flow switch consisting of a gold tipped reed switch with titanium fulcrum pin.
1 1/2" BSP female thread water connections.
Included 1 1/2" / 50mm stepped ABS unions for rigid pipe and 1 1/2" / 1 1/4" stepped hose tails for flexible pipe
Ingress Protection Rating of IP44
Max. 4 Bar working pressure.
Floor or Wall mounting
Technical Specifications
Model Information
| Sensor Type(s) | Reed Switch - Flow |
| Model | Evolution 2 - 3kW |
| Length (includes tails) | 462x160x249mm |
| Type | Flow Thru |
| Element | Titanium |
| Integrated in Spa Pack | No |
| MPN | E2-1-3 |
Heater Specification
| Amp | 13A |
| Supply V/Hz | 220-240V 50/60Hz |
| Min Flow | 1m3/h |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Max Flow | 17m3/h |
Element Details
| Element Type | Titanium |