- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Standalone Heaters
- Balboa Bath Heater 3.0Kw + Vacuum Switch
Technical Info
Downloads
Balboa Bath Heater 3.0Kw + Vacuum Switch
£208.28EXC VAT
15% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Balboa Bath Heater 3.0Kw + Vacuum Switch
50mm x 330mm - Adjustable Temp
0 Reviews
SKU: 5529MPN: 20-54301VRRP: £245.03
LOGIN FOR TRADE PRICING£208.28EXC VAT
15% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 20/08/2026Order in 98 days and 16 hours
Share
LID: 2331
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Product Details
The Balboa bath heater range is the perfect way to keep the water warm for longer in your whirlpool bath.
Installed in-line on the pumps discharge pipe and wired in conjunction with your baths pump.
Available with either adjustable or non-adjustable thermostats, KW ratings and plumbing connection sizes, they can also be perfect replacements for troublesome Chinese heater units.
All versions are fitted with hi-limit safety shut of switches which will shut the heater off if the temperature exceeds 50°C.
Technical Specifications
Model Information
| Sensor Type(s) | Vacuum Switch - Flow |
| Sensor Type(s) | Hi Limit - Probe |
| Sensor Type(s) | Temperature - Probe |
| Model | 20-54301V |
| Length (includes tails) | 330mm |
| Plumbing Connection | 1.5'' |
| Element | Incoloy |
| Element | Single |
Heater Specification
| Amp | 12.5A |
| Supply V/Hz | 230V / 50Hz |
| Min Flow | Determined by VAC switch |
| Adjustable Thermostat | Yes |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
Balboa Split Nut Heater Union - 2"
For Balboa Heaters
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: 3481MPN: 50086+
£6.66RRP:£7.49
HydroQuip Heater Element - 10" Flo Thru - 3kW - Titanium
Universal Fit For Most Flo Thru Heaters
26 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ELE-5127MPN: 12-0104F-K
£45.82RRP:£60.31
LX Specific Heater Element - 3kW
Fits LX heaters only
19 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ELE-5772MPN: ESHT-3.0
£28.37RRP:£35.47