- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Equipment
- Heating
- Spa Pack Heaters
- Gecko Heat.Wav Heater - 2.0kW
Technical Info
Downloads
Gecko Heat.Wav Heater - 2.0kW
£224.77INC VAT
10% DISCOUNT
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Gecko Heat.Wav Heater - 2.0kW
Works with IN.XE & IN.YE Controls
0 Reviews
SKU: HTR-6424MPN: 9920-101438RRP: £249.75
LOGIN FOR TRADE PRICING£224.77INC VAT
10% DISCOUNT
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 10 hours and 39 minutes
Share
LID: 3229
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Gecko AeWare Spa Pack - in.xe
Up to 2 Pumps
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 5999MPN: 0602-221047
£598.76RRP:£942.93
Gecko - AeWare Spa Pack - in.ye-5 - (V2)
3 kW Flow-Through Heater - IPX5 Waterproof
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 6995MPN: 0610-221045-338
£622.84RRP:£778.55
Product Details
Genuine Gecko Heat.Wav replacement heater for IN.YE & IN.XE Control Systems
in.flo integrated dry-fire protection
Supports 120 V or 240 V
Protected by external breaker (not fused)*
Incoloy® heater element
Available also in: 3.0 kW and 4.0 kW
Technical Specifications
Model Information
| Mount Type | Stud |
| Sensor Type(s) | Hi Limit - Probe,Temperature - Probe |
| Model | HEAT.WAV 2.0kW |
| Length (includes tails) | 495mm |
| Plumbing Connection | 2.0'' |
| Type | Flow Thru |
| Element | Incoloy |
| Integrated in Spa Pack | Yes |
| MPN | 9920-101438 |
Heater Specification
| Min Flow | 21gpm |
Compatible Spa Pack
| Compatible Spa Pack | Gecko AeWare IN.XE & IN.Y |
Electrical Info
| Power | 2kW |
| Voltage / Hz | 230V - 50/60Hz |
| Amps | 8-8.5 |
Element Details
| Terminal Spacing | 31.75mm |
| Element Type | Incoloy |
Diagram
| Diagram |
Downloads
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
Gecko - Heater Tailpiece Gasket (Pair)
2" - Geuine Gecko
59 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: GAS-11947/2
£2.56RRP:£3.20
Gecko - Tail Piece Kit - 2"
2" Tailpiece, Split Nut, Gasket, & Screws
29 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: HEA-12551
£17.12RRP:£17.13