Balboa / HydroAir Genesis Air Blower - G50-2ANT-S - 500W - Non Heated - Pneumatic 3 Speed
The HydroAir Genesis range of blowers are easily identified by their distinctive blue casing.
The Genesis range all feature rotatable outlets making installation easy and a threaded 1.5"BSP x 32mm union is included.
A host of options and features are available throughout the range. See the specifications below.
Top Tip:
A carefully positioned non-heated blower will draw warm air from pumps and heating equipment.
Useful Info:
- 500W version - Used mainly in whirlpool baths and small hot tubs.
- 700W version - Used mainly in whirlpool baths and small to medium sized hot tubs.
- 900W version - Used mainly in hot tubs, some large whirlpool baths.
- 1200W version - Used mainly in swimming pools but can also be found in large hot tubs or spas.
Air Blower Specifications
Dimensions
- 276 x 175 x 180 (mm)
Summary
- MPN: G50-2ANT-S
- Watt: 500W
- Head: 1.8m
- Flow: 1800 Ltr/min
Technical Specifications
Model Information
| Model | Genesis |
| MPN | G50-2ANT-S |
| Heated | No |
| Pneumatic Switch | Yes |
| Old / Other Part No. | GB50-2ANT-S |
| Speed | 3 Speed |
| Colour | Blue |
| Connection Size | 32mm |
| Rated for | Domestic Use |
Electrical Information
| Motor Power | 500 Watts |
| Amps | 2.2Amps |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |