- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Control
- Topside Controllers
- All Topside Controllers
- Balboa - Topside Control Panel - TP240
Technical Info
Balboa - Topside Control Panel - TP240
£0.00INC VAT
Out of Stock
QTY
Balboa - Topside Control Panel - TP240
TP240W / TP240T
0 Reviews
SKU: TOP-12501
LOGIN FOR TRADE PRICING £0.00INC VAT
Out of Stock
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 5 minutes
Share
LID: 81259
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
The TP240 is a simple but reliable 4-button topside controller from Balboa and offers the choice between two layout options that suit either 1- or 2-pump systems, The TP240 panels work with the Balboa BP spa pack range and is often found paired with the BP2, BP6, BP8 & BP21 series.
There are two button layout options available:
- TP240W: Warm, Cool, Jets, Lights (Suitable for 1 pump systems)
- TP260W: Temp, Lights, Jets, Aux (Suitable for 2 pump systems)
See below for dimensions & plug type.
Please ensure you check the part code, button layout, and size before ordering to ensure you the correct model for your spa system.
Technical Specifications
Topside Information
| Topside Dimensions | 134 x 48mm |
| Topside Series | TP |
| Topside Shape | Oval |
| Naked Topside MPN | 57371 |
| Complete Topside MPN | TOP-12501 |
| Topside Button Qty | 4 |
| Topside Connection | Mate 'N' Lock |
| Topside Display Type | LCD |
| Cut Out Size | 98 x 40mm |
Compatible (Works With)
| Compatible Spa Packs (Works With) | Balboa BP Spa Packs |
| Overlay Compatibility | TP240W |
Overlay Information
| Overlay Display Cut Out | Yes |
Topside Plug Type
| Plug Image |
Catalogues
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.