- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Control
- Spa Pack Bundles
- Gecko Spa Pack Bundle - in.yj-3 / in.k300-10P
Gecko Spa Pack Bundle - in.yj-3 / in.k300-10P
Gecko Spa Pack Bundle - in.yj-3 / in.k300-10P
Product Details
Bundle Contents:
0612-300003 bundle (formerly BDLYJ3K300CE)
- Spa Pack: in.yj-3 (0612-221031-287)
- Heater: 2.0kW (0615-421002)
- Topside: in.k300-1OP (0607-008039)
- Cables: 2 Speed AMP Plug (9920-401345), 2 Speed QC to QC (95100251), Light (9920-400489- 9920-401507) and White LED Bulb (246AA0064)
- Mounting Equipment.: Adaptor Plate (9917-102239) & L Bracket (9917-102327)
Spa Pack Details:
Our new in.yj-V3 is a lot more than the perfect system for any small footprint spa.
A lot more in the same small box
Its well known that the best-selling in.yj-V3 is the nicest control system for small footprint spas. But the temptation to muscle it up and make it the best there is proved irresistible. With its boosted CPU, more memory and higher capacity relays, in.yj-V3 now has the power it needs for new features like an updated FLO circuit, LED lights for troubleshooting clues and dual phase CE configuration so it can be used anywhere in the world.
Relaxation in full colours with in.mix integration
With a light output capacity increased to 1A and the integration of the in.mix 300 colour system on the main board, new in.lu.me cables and LED lights can be connected directly to the in.yj-V3 box with full colour control directly from the keypad.
Now connects to the Internet of Things
We've added a pathway to connected accessories with faster communication,not only to open up the in.yj-V3 to the network of connected objects but to be updatable wirelessly, a definite plus for our OEM customers. All this in the same small control box!
Topside Control Details:
Everything you need. Nothing you don't.
The in.k300 brings all the features you really need to one keypad. Compact, with a big LCD screen; bright enough to be seen in day, simple enough to use in the middle of the night; affordable, yet solidly built.With the in.k300 you don't pay for what you don't use, and you don't compromise on what you do.
- 4 Button: Pump, Light, Up, Down
- Dimensions: 160mm x 57.2mm
- Cable Length: 3m
Please Note: This Spa Pack is not compatible with the IN.Temp Heat Pump range
Bundle Specifications
Dimensions:
- Spa Pack: 307 x 187 x 95 (mm)
- Topside: 57.15 x 106.02 x 47.45 (mm)
- Heater: 497 x 125 x 100 (mm)
Ratings:
- Heater Flow Rate: Minimum of 18 GPM (68,1 LPM) is required
- Temperature(max): 60°C
- Max Load: 40A (Single-Phase) / 20A (Dual-Phase)
- Heating: 3kW at 220-240V
Technical Specifications
Topside Information
| Topside Dimensions | 160mm |
| Topside Series | IN.K Series |
| Topside Shape | Rectangle |
| Complete Topside MPN | 0607-008039 |
| Topside Button Qty | 4 |
| Topside Connection | in.Link |
| Topside Display Type | LCD |
Compatible (Works With)
| Compatible Spa Packs (Works With) | Y SERIES |
General Information
| Spa Pack MPN | 0612-221031-287 |
| Heater Power | 2.0kW |
| Spa Pack Model | in.yj-3 |
| Topside Model | in.k300-1OP |
| Topsides MPN | 0607-008039 |
Spa Pack Topside Compatibility
| Compatible Topsides | IN.K Series |
| Topside Connection | in.Link |
| Auxiliary Topside | Compatible |
System Functionality
| WiFi | Enabled |
| Audio System | Enabled |
| Circ Pump | Yes |
| Pump 1 | 1 |
| Blower | No |
| Ozone | No |
| Lights | 12V |
What's Inside
1x
Spa Pack - IN.YJ-3-V3
1x
Heater - Heat.Wav IN.YJ
1x
Topside - IN.K300 (1 Pump)
1x
Adaptor Plate for Aeware Topside In.K300
1x
Cable - Light Harness - Gecko Y Series
1x
LED Light 3/8 12V AC/DC White for Y Series
1x