- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Bodies
- Waterway Jet Body - Ozone Cluster Jet - Thread IN
Waterway Jet Body - Ozone Cluster Jet - Thread IN
Waterway Jet Body - Ozone Cluster Jet - Thread IN
Product Details
Waterway Cluster Jet Body
This jet body or socket is suitable for all Waterway's Cluster thread-in jets.
The body is attached to the spa shell and the jet back is screwed in.
The water flow through the socket draws in air through the Venturi effect, which adds bubbles to the water jet and increases the power of the massage. The air inlet of each jet is normally connected to a manifold, and then to a valve, so that the air/water mixture in the jets can be modified. If you do not want bubbles in the water jets, block the air inlet with this cap.
IMPORTANT: Details of Gasket has been verified with our stock however Manufacturers do occasionally change the type of the gasket supplied with the body. If you require specific type of the gasket please contact us to check current version
Does not come supplied with Gasket
Dimensions
- Length: 62 mm
- Inner diameter: 23 mm
- Water: 3/4" Ribbed Barb
- Air: 3/8" Ribbed Barb
- Non-Adjustable
Part Number
- Waterway: 212-0090
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Cluster |
| Model Name | Ozone |
| Fitment Type | Thread-IN |
| Product Type | Jet Body |
| Shell Material | Acrylic |
| Used In | Water System |
| Finish | White |
Connections
| Water connection | 3/4" Ribbed Barb |
| Air Connection | 3/8" Ribbed Barb |
Jet Body
| Nominal Drill - Flat Gasket | 27mm |
| Supplied with | Without Gasket |
| Hole Size | 10-40mm |