- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Bodies
- Waterway Mini Storm Jet Body - Click IN
Waterway Mini Storm Jet Body - Click IN
Waterway Mini Storm Jet Body - Click IN
Product Details
Waterway Mini Storm Jet Body Assembly
All Waterway Mini Storm snap-in jets fit into this socket. It does not work with the newer thread-in jets, for which a dedicated socket is available.
The jet socket is the fitting attached to the spa (inside and outside of the spa wall), which holds the jet in place.
The fixing nut and the gasket are included.
The flow of water through the socket sucks in air by the Venturi effect, thereby adding bubbles to your spa jet.
In order to manage the water and the air flow through the jets, the air nozzle is connected to a normal manifold and then on to a valve.
If you do not want to have bubbles through the water jets, just close the air nozzle with a 3/8" plug.
Dimensions
- Outside diameter: 67 mm
- Length: 92 mm
- Drill diameter: 54 mm
- Water: 3/4" Smooth Socket
- Air: 3/8" Smooth Barb
Part Number
- Waterway: 212-0310
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Mini Storm |
| Fitment Type | Click-IN |
| Product Type | Jet Body |
| Shell Material | Acrylic |
| Used In | Water System |
Connections
| Water connection | 3/4" Socket / Slip |
| Air Connection | 3/8" Smooth Barb |
Jet Body
| Nominal Drill - Flat Gasket | 55mm |
| Nominal Drill - Through(Grommet) Gasket | 65mm |
| Supplied with | Flat Gasket |
| Hole Size | 41-70mm |