- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Bodies
- Waterway Power Storm Jet Body - GLO - Thread IN
Waterway Power Storm Jet Body - GLO - Thread IN
Waterway Power Storm Jet Body - GLO - Thread IN
Recommended Additions
30 Tablets - Essential Care for Whirlpools & Spas
500ml, 5 Litre or Multipack Options
Product Details
Waterway Power Storm Jet Body
This Waterway socket works with all Power Storm thread-in jets.
The socket is attached to the spa shell and the nozzle is screwed in. The fixing nut and the gasket are supplied with the sleeve.
The water flow through the socket draws in air through the Venturi effect, which adds bubbles to the water jet and increases the power of the massage.
The air inlet of each nozzle is normally connected to a manifold, and then to a valve, so that the air/water mixture in the jets can be modified.
Dimensions
- Outside diameter: 102 mm
- Length: 127 mm
- Drill diameter / Thread: 93 mm
- Water: 3/4" Smooth Barb
- Air: 3/8" Smooth Barb
Part Number
- Waterway: 228-0018
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Power Storm |
| Fitment Type | Thread-IN |
| Product Type | Jet Body |
| Used In | Water System |
Connections
| Water connection | 3/4" Smooth Barb |
| Air Connection | 3/8" Ribbed Barb |
Jet Body
| Nominal Drill - Flat Gasket | 95mm |
| Nominal Drill - Through(Grommet) Gasket | 98.2mm |
| Supplied with | Flat Gasket |
| Hole Size | 71-100mm |