- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Bodies
- Waterway Vinyl Liner Poly Storm Body - Threaded
Technical Info
Waterway Vinyl Liner Poly Storm Body - Threaded
£27.82INC VAT
25% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Vinyl Liner Poly Storm Body - Threaded
Insert Not Included
0 Reviews
SKU: 8089MPN: 400-9090RRP: £37.09
LOGIN FOR TRADE PRICING£27.82INC VAT
25% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it FridayOrder in 23 hours and 49 minutes
Share
LID: 4526
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
12 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: JET-12240
£10.88RRP:£14.51
Product Details
Vinyl Liner Poly Storm Body
This body is intended for installation on pools built with steel panels and a liner cover.
It includes a front flange kit for liner assembly, and works with all Poly Strom thread-in jets.
Threaded 1/2" S x 1 1/2" S (insert not included)
Recommend with Poly Storm Jets
For use with only vinyl lined systems.
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Poly Storm |
| Fitment Type | Thread-IN |
| Product Type | Jet Body |
| Shell Material | Liner |
| Used In | Water System |
Connections
| Water connection | 1/2" Socket / Slip |
Jet Body
| Nominal Drill - Flat Gasket | 65.8mm |
| Supplied with | Flat Gasket |
| Hole Size | 41-70mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.