- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Bodies
- Waterway Poly Storm Jet Body - Thread IN
Waterway Poly Storm Jet Body - Thread IN
Waterway Poly Storm Jet Body - Thread IN
Product Details
Waterway Poly Storm Jet Body Assembly
All Waterway Poly Storm thread-in jets fit into this socket. It does not work with the click-in jets, for which a dedicated socket is needed.
The jet body is the fitting attached to the spa (inside and outside of the spa wall), which holds the jet in place.
The fixing nut and the gasket are included.
The flow of water through the socket sucks in air by the Venturi effect, thereby adding bubbles to your spa jet.
In order to manage the water and the air flow through the jets, the air nozzle is connected to a normal manifold and then on to a valve.
If you do not want to have bubbles through the water jets, just close the air nozzle with a 3/8" plug.
NOTE: The version has a 3/4" Smooth Barb water connection.
Dimensions
- Outside diameter: 80 mm
- Length: 105 mm
- Drill diameter: 66 mm
- Water: 3/4" Smooth Barb
- Air: 3/8" Smooth Barb
Part Number
- Waterway: 228-0410
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Poly Storm |
| Fitment Type | Thread-IN |
| Product Type | Jet Body |
| Shell Material | Acrylic |
| Used In | Water System |
Connections
| Water connection | 3/4" Smooth Barb |
| Air Connection | 3/8" Smooth Barb |
Jet Body
| Nominal Drill - Flat Gasket | 65.8mm |
| Nominal Drill - Through(Grommet) Gasket | 67.4mm |
| Supplied with | Flat Gasket |
| Hole Size | 41-70mm |