- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Bodies
- Waterway Poly Jet Body Assembly w/ Top Plug
Technical Info
Waterway Poly Jet Body Assembly w/ Top Plug
£12.47INC VAT
25% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Poly Jet Body Assembly w/ Top Plug
1" Socket x 1.5" Socket - Tee Body
0 Reviews
SKU: 8083MPN: 210-5860RRP: £16.62
LOGIN FOR TRADE PRICING£12.47INC VAT
25% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it WednesdayOrder in 18 hours and 20 minutes
Share
LID: 4522
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Pure-Spa Whirlpool Sanitiser Tablets (30)
30 Tablets - Essential Care for Whirlpools & Spas
726 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CHM-0102MPN: 0102
£6.19RRP:£6.98
Pure-Spa Hot Tub System Flush
500ml, 5 Litre or Multipack Options
530 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CHM-2793MPN: 2793
£10.42RRP:£13.89
Waterway Poly Jet Assembly Plug
For Body 210-5860
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4198MPN: 715-0010
£0.71RRP:£0.94
Waterway Standard Gasket - Poly Jet
Z x Ymm OD/ID
33 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4207MPN: 711-1750
£1.12RRP:£1.24
Waterway Poly Jet - Grommet Gasket (Single Lip)
76 x 64mm OD/ID - Fits Jet Body*
188 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4206MPN: 711-1730
£1.12RRP:£1.24
Product Details
- Poly Jet Body Assembly with Top Plug
- Water: 1 1/2" Socket
- Air: 1" Socket
- Supplied with Wall Fitting
- Used with Poly Jet Fronts click HERE
IMPORTANT: Details of the Gasket have been verified with our stock however the Manufacturer occasionally changes the type of gasket supplied with the body. If you require a specific type of gasket, please contact us to check current version.
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Poly Jet |
| Fitment Type | Thread-IN |
| Product Type | Jet Body |
| Used In | Water System |
Connections
| Water connection | 1" Slip |
| Air Connection | 3/4" Slip |
Jet Body
| Nominal Drill - Flat Gasket | 66.6mm |
| Supplied with | Without Gasket |
| Hole Size | 41-70mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.