- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Bodies
- Waterway Poly Jet Body Assembly - Straight Body
Waterway Poly Jet Body Assembly - Straight Body
Waterway Poly Jet Body Assembly - Straight Body
Product Details
Poly Jet Body Assembly
This assembly fits all Waterway Poly Jets. The body attaches to the spa shell, and the jet internal screws into it.
Note: Don't forget to order the gasket separately, as this is not included.
The internal jets are available in two lengths. With the long version of the internal you can install Poly Jets on tanks with a hull thickness up to 31 mm.
The water flow through the sleeve draws air through the venturi effect, which adds bubbles to the water jet and increases the power of the massage. The air inlet of each jet is normally connected to a common manifold, and then to a valve, so that the air/water mixture in the jets can be changed. If you do not want bubbles in the water jets, plug the air inlet with this cap.
Dimensions
- Outside/Face diameter: 82 mm
- Inside Thread: 63 mm
- Length: 101 mm
- Hole diameter: 66 mm
- Maximum wall thickness: 15 mm with standard wall feed-through, 31 mm with extended version
Part Number
- Waterway: 210-5950
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Poly Jet |
| Fitment Type | Thread-IN |
| Product Type | Jet Body |
| Used In | Water System |
Connections
| Water connection | 1" Slip |
| Air Connection | 1/2" Slip |
Jet Body
| Nominal Drill - Flat Gasket | 66mm |
| Supplied with | Without Gasket |
| Hole Size | 41-70mm |