- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Bodies
- Waterway Adjustable Euro Cluster Jet Body - Click IN
Technical Info
Waterway Adjustable Euro Cluster Jet Body - Click IN
£6.70EXC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Adjustable Euro Cluster Jet Body - Click IN
3/4" Smooth Barb x 3/8" Ribbed Barb
0 Reviews
SKU: 4172MPN: 212-1600RRP: £8.93
LOGIN FOR TRADE PRICING£6.70EXC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it WednesdayOrder in 18 hours and 20 minutes
Share
LID: 2476
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
3/8" Flexible Vinyl Pipe - Clear
(14mm OD x 9.5mm ID)
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: 4258MMPN: 4258M
£2.23
3/8" Flexible Vinyl Pipe - White
(14mm OD x 9.5mm ID)
244 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4340MPN: 110-012W
£2.15RRP:£2.26
3/4" Flexible Vinyl Pipe - Clear
(25mm OD x 19mm ID)
25 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4257MMPN: 4257M
£3.62
3/4" Flexible Vinyl Pipe - White
(25mm OD x 19mm ID)
43 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4339MPN: 110-014W
£4.35RRP:£4.58
Product Details
Waterway Euro Cluster Jet Body
- Water: 3/4" Smooth Barb
- Air: 3/8" Ribbed Barb
- Used with Adjustable Euro Cluster (Click-IN)
- Face Ø: 40mm
- Length: 80mm
IMPORTANT: Details of Gasket has been verified with our stock however Manufacturer is occasionally changing the type of the gasket supplier with body. If you require specific type of the gasket please contact us to check current version.
This is now discontinued by the manufacturer and very limited stock
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Euro Cluster |
| Fitment Type | Click-IN |
| Product Type | Jet Body |
| Shell Material | Acrylic |
| Used In | Water System |
Connections
| Water connection | 3/4" Smooth Barb |
| Air Connection | 3/8" Ribbed Barb |
Announcement
| Discontinued item | Available while stock lasts |
Jet Body
| Nominal Drill - Flat Gasket | 27mm |
| Supplied with | Flat Gasket |
| Hole Size | 10-40mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.