- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Assemblies
- Waterway Complete Jet Assemblies
- Waterway Old Faithful 90° Jet - For Vinyl Liner Spas
Waterway Old Faithful 90° Jet - For Vinyl Liner Spas
Waterway Old Faithful 90° Jet - For Vinyl Liner Spas
Product Details
Waterway Old Faithful Jet - Connection: 2" Water x ½" Air
Old Faithful Jets by Waterway are designed for spas and hot tubs and offer a hydro-therapeutic spa experience.
Available in several different forms, they include a single directional type, a directional "ell" body type, and a straight body type.
Designed with both 5-scallop and stainless steel styles.
They include flow rates between 90 and 175 GPM for optimal performance and continuously provide high-quality results.
Old Faithful Jets install into a 4 ¾" hole.
- Water Flow : 90 GPM
- Hole Size: 4-¾"
- Body: 1 ½"
Includes a 2" socket water connection for high volumes of water. This Jet is perfect for custom swimming pools and spa designs / installations.
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Swimjet |
| Model Name | Old Faithful |
| Product Type | Jet Complete/Assembly |
| Shell Material | Liner |
| Used In | Water System |
| Finish | White |
| Jets Face Size | 121mm / 4-3/4" |
Connections
| Water connection | 2" Slip |
| Air Connection | 1/2" Slip |