- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Air & Water
- Water Jets
- Jet Assemblies
- Balboa Complete Jet Series
- Balboa Laguna Jet Assembly - Swirl - 5"
Balboa Laguna Jet Assembly - Swirl - 5"
Balboa Laguna Jet Assembly - Swirl - 5"
Recommended Additions
500ml, 5 Litre or Multipack Options
New formula - Double strength. Professional biofilm control.
Trichlor - 1kg or 5kg
Product Details
Balboa Laguna Jet Assembly - 5" - Stainless Steel/Grey - Swirl - 3/8" Barb x 3/4" Barb
Double seal barrels and wide windows for better vacuum
System of compensator ring, nut and L-gasket eliminate glueing
Standard barb and clamp design provide plug and play installation without need for glueing; also available in socket design
Strong compensator ring provides a better seal even when facing inconsistent wall thicknesses
Thick flange and body design for high resistance to deformation
Locking mechanism to prevent jet blow out from the body
Check valve option eliminates water flow into air lines
Technical Specifications
Jet Info
| Model Name | Laguna |
| Product Type | Jet Complete/Assembly |
| Massage / Flow Type | Swirl |
| Shell Material | Acrylic |
| Used In | Water System |
| Finish | Stainless / Chrome |
| Finish | Grey |
| Jets Face Size | 127mm / 5" |
Connections
| Water connection | 3/4" Ribbed Barb |
| Air Connection | 3/8" Ribbed Barb |
Diagram
| Diagram |
Useful Image
| Fitment |