- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure-Spa - LAY-Z Spa
Technical Info
Pure-Spa - LAY-Z Spa
£3.28EXC VAT
20% DISCOUNT
50 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Pure-Spa - LAY-Z Spa
SSLAZY
0 Reviews
SKU: FIL-11627RRP:£4.10
LOGIN FOR TRADE PRICING £3.28EXC VAT
20% DISCOUNT
50 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £3.28 | |
| 2 | £3.08 | 6% |
| 10 | £2.95 | 10% |
Get it MondayOrder in 3 days and 23 hours
Share
LID: 80844
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Filters are an essential part of any range of hot tubs or swim spas. They help remove particulates, debris and other unwanted contaminates.
Our high-end quality filters will help with keeping your water crystal clear, ensuring the best performance and giving you the best hot tub experience possible.
The filter contains Density Combined Micro-filtration Fabric, which captures smaller impurities and dirt.
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PWW50L |
Attributes
| Filter Top | Hole |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 120sq.ft |
| Filter Length | 79 mm |
| Filter Diameter | 105mm |
| Hole Diameter | 51.5mm |
| Filter Length (Range) | 70-79mm |
| Filter Diameter (Range) | 100-109mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.