Technical Info
Pure-Spa - LAKE
£32.86EXC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 1 In Stock.
Pure-Spa - LAKE
SKU: FIL-10079MPN: LAKEHS Code: 8421210090RRP: £46.94
LOGIN FOR TRADE PRICING£32.86EXC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 1 In Stock.
Get it tomorrowOrder in 13 hours and 20 minutes
LID: 80746
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PTL47W-P |
| Filbur Ref | FC-0315 |
| Darlly Ref | SC709, 60471 |
| Unicel Ref | 6CH-47 |
| Other Ref | 03FIL1500 |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Male Thread - MPT Fine |
| Filtration Area | 47sq.ft |
| Filter Length | 225 mm |
| Filter Diameter | 152mm |
| Thread OD | 46mm |
| Filter Length (Range) | 220-229mm |
| Filter Diameter (Range) | 150-159mm |
| Filter Diameter | 152mm |