- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure Spa Cartridge Filter - STORM 35
Pure Spa Cartridge Filter - STORM 35
Pure Spa Cartridge Filter - STORM 35
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £25.98 | |
| 2 | £24.42 | 6% |
| 10 | £23.38 | 10% |
Product Details
Using super strong endcap material, industry leading Reemay® filtration fabric and efficient free flow cores.
Why Reemay?
- Excellent uniformity for reliable performance and sparkling water
- Higher dirt-holding capacity (less cleaning)
- Unique trilobal fibre shape increases filtration performance
- Greater strength and stiffness stands up to high pressure and cleaning
Dynamic Series IV - DFM, DFML, Waterway 35, In-Line
Used in: Aber Hot Tubs, Belize Spas, Bullfrog Spas, Clearwater Spas, Coast Mountain Spas, Columbia Spas, Crystal Waters Spas, Custom Molded Products, Great Lakes Home & Resort, Gulf Coast Spas, Hawkeye Spas, Hydropool Industries, Hydro Spa, Leisure Bay Manufacturing, Moose Mountain Spas, Orca Bay Spas, Pentair Pool Products -Rainbow Plastics, Phoenix Spas, Premium Leisure, Rec Warehouse, Royal Spas, Strong Industries, Sun Coast Spas, Sun Ray Spas, Sunrise Spas, Thermo Spas, Waterway Plastics, Wind River Spas
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PRB35-IN |
| Filbur Ref | FC-2385 |
| Darlly Ref | SC705, 40353 |
| Unicel Ref | C-4335 |
| Other Ref | 03FIL1300, 17-2482, 25393, 303557, 817-3501, R173431 |
Attributes
| Filter Top | Hole |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 35sq.ft |
| Filter Length | 235 mm |
| Filter Diameter | 125mm |
| Hole Diameter | 53mm |
| Filter Length (Range) | 230-239mm |
| Filter Diameter (Range) | 120-129mm |
| Filter Diameter | 125mm |