- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure Spa Cartridge Filter - MISTY
Technical Info
Pure Spa Cartridge Filter - MISTY
£28.51INC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 1 In Stock.
QTY
Pure Spa Cartridge Filter - MISTY
Replaces: PTL20W-SV-P4, FC-0305, 6CH-25
0 Reviews
SKU: FIL-4610MRRP:£40.73
LOGIN FOR TRADE PRICING £28.51INC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 1 In Stock.
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 11 minutes
Share
LID: 72433
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Using super strong endcap material, industry leading Reemay® filtration fabric and efficient free flow cores.
Why Reemay?
- Excellent uniformity for reliable performance and sparkling water
- Higher dirt-holding capacity (less cleaning)
- Unique trilobal fibre shape increases filtration performance
- Greater strength and stiffness stands up to high pressure and cleaning
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PTL20W-SV-P4 |
| Filbur Ref | FC-0305 |
| Unicel Ref | 6CH-25 |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Male Thread - MPT Fine |
| Filtration Area | 20sq.ft |
| Filter Length | 140 mm |
| Filter Diameter | 152mm |
| Thread OD | 46mm |
| Filter Length (Range) | 140-149mm |
| Filter Diameter (Range) | 150-159mm |
| Filter Diameter | 152mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.