- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure Spa Cartridge Filter - BREEZE
Technical Info
Pure Spa Cartridge Filter - BREEZE
£21.20INC VAT
30% DISCOUNT
Discontinued
QTY
Pure Spa Cartridge Filter - BREEZE
Replaces: PLAS35, LA45, FC-0303, 5CH-203, DL745, SC745, 50201
0 Reviews
SKU: FIL-6532MMPN: LA45RRP:£30.29
LOGIN FOR TRADE PRICING £21.20INC VAT
30% DISCOUNT
Discontinued
Get it 12/07/2026Order in 97 days and 14 hours
Share
LID: 17663
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Using super strong endcap material, industry leading Reemay® filtration fabric and efficient free flow cores.
Why Reemay?
Excellent uniformity for reliable performance and sparkling water
Higher dirt-holding capacity (less cleaning)
Unique trilobal fibre shape increases filtration performance
Greater strength and stiffness stands up to high pressure and cleaning
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PTL47W-P |
| Filbur Ref | FC-0315 |
| Darlly Ref | SC709, 60471 |
| Unicel Ref | 6CH-47 |
| Other Ref | 03FIL1500 |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Male Thread - MPT Fine |
| Filtration Area | 47sq.ft |
| Filter Length | 216 mm |
| Filter Diameter | 127mm |
| Thread OD | 85mm |
| Filter Length (Range) | 210-219mm |
| Filter Diameter (Range) | 120-129mm |
| Filter Diameter | 152mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.