- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure Spa Cartridge Filter - IRIS 50
Technical Info
Pure Spa Cartridge Filter - IRIS 50
£31.02INC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 2 In Stock.
QTY
Pure Spa Cartridge Filter - IRIS 50
Replaces: PLBS50, DF45, C-5345, SC756, 50451
0 Reviews
SKU: FIL-4594MMPN: DF45RRP:£44.32
LOGIN FOR TRADE PRICING £31.02INC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 2 In Stock.
QTY
Get it TuesdayOrder in 3 days and 23 hours
Share
LID: 72427
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Using super strong endcap material, industry leading Reemay® filtration fabric and efficient free flow cores.
Why Reemay?
- Excellent uniformity for reliable performance and sparkling water
- Higher dirt-holding capacity (less cleaning)
- Unique trilobal fibre shape increases filtration performance
- Greater strength and stiffness stands up to high pressure and cleaning
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PLBS50 |
| Filbur Ref | FC-2970 |
| Darlly Ref | SC756, 50451 |
| Unicel Ref | C-5345 |
Attributes
| Filter Top | Hole |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 50sq.ft |
| Filter Length | 249 mm |
| Filter Diameter | 130mm |
| Hole Diameter | 50mm |
| Filter Length (Range) | 240-249mm |
| Filter Diameter (Range) | 130-139mm |
| Filter Diameter | 135mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.