- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure Spa Cartridge Filter - IRIS 100
Technical Info
Pure Spa Cartridge Filter - IRIS 100
£39.87EXC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 2 In Stock.
QTY
Pure Spa Cartridge Filter - IRIS 100
Replaces: PLBS100, C-5397, SC738, 50801
0 Reviews
SKU: FIL-2614MRRP:£56.96
LOGIN FOR TRADE PRICING £39.87EXC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 2 In Stock.
QTY
Get it TuesdayOrder in 3 days and 19 hours
Share
LID: 72430
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Using super strong endcap material, industry leading Reemay® filtration fabric and efficient free flow cores.
Why Reemay?
- Excellent uniformity for reliable performance and sparkling water
- Higher dirt-holding capacity (less cleaning)
- Unique trilobal fibre shape increases filtration performance
- Greater strength and stiffness stands up to high pressure and cleaning
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PLBS100 |
| Filbur Ref | FC-2972 |
| Darlly Ref | SC738, 50801 |
| Unicel Ref | C-5397 |
Attributes
| Filter Top | Hole |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 100sq.ft |
| Filter Length | 452 mm |
| Filter Diameter | 140mm |
| Filter Length (Range) | 450-459mm |
| Filter Diameter (Range) | 140-149mm |
| Filter Diameter | 135mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.