- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure Spa Cartridge Filter - DAWN
Technical Info
Pure Spa Cartridge Filter - DAWN
£46.04INC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 24 In Stock.
QTY
Pure Spa Cartridge Filter - DAWN
Replaces: PMA40-F2M, MA40, SC739
0 Reviews
SKU: FIL-8183MRRP:£65.77
LOGIN FOR TRADE PRICING £46.04INC VAT
30% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 24 In Stock.
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 12 minutes
Share
LID: 80527
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Using super strong endcap material, industry leading Reemay® filtration fabric and efficient free flow cores.
Why Reemay?
- Excellent uniformity for reliable performance and sparkling water
- Higher dirt-holding capacity (less cleaning)
- Unique trilobal fibre shape increases filtration performance
- Greater strength and stiffness stands up to high pressure and cleaning
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PMA40-F2M |
| Filbur Ref | FC-0418 |
| Darlly Ref | SC739, 74010 |
| Replaces Filters by | Darlly |
| Replaces Filters by | Filbur |
| Replaces Filters by | Pleatco |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Male Thread - MPT Fine |
| Filtration Area | 40sq.ft |
| Filter Length | 182 mm |
| Filter Diameter | 180mm |
| Thread OD | 59mm |
| Filter Length (Range) | 180-189mm |
| Filter Diameter (Range) | 180-189mm |
| Filter Diameter | 178mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.