- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure Spa Cartridge Filter - RAIN 100T
Technical Info
Pure Spa Cartridge Filter - RAIN 100T
£50.40INC VAT
30% DISCOUNT
Discontinued
QTY
Pure Spa Cartridge Filter - RAIN 100T
0 Reviews
SKU: FIL-8312MMPN: PS-BH100TRRP: £72.00
LOGIN FOR TRADE PRICING£50.40INC VAT
30% DISCOUNT
Discontinued
Share
LID: 4737
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
AquaFinesse Filter Cleaner Tablets
20 x 20g Tablets Per Pot
Due to be discontinued.
last 6 In Stock.
SKU: 0424MPN: 0424
£18.49
Pure-Spa Hot Tub System Flush
500ml, 5 Litre or Multipack Options
530 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CHM-2793MPN: 2793
£10.42RRP:£13.89
144 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CHM-6344MPN: PS-INSFILCLEAN-0.5L
£11.02
Product Details
Using super strong endcap material, industry leading Reemay® filtration fabric and efficient free flow cores.
Why Reemay?
- Excellent uniformity for reliable performance and sparkling water
- Higher dirt-holding capacity (less cleaning)
- Unique trilobal fibre shape increases filtration performance
- Greater strength and stiffness stands up to high pressure and cleaning
Please see details below:
Technical Specifications
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 100sq.ft |
| Filter Length | 489 mm |
| Filter Diameter | 173mm |
| Hole Diameter | 49mm |
| Filter Length (Range) | 480-489mm |
| Filter Diameter (Range) | 170-179mm |
| Filter Diameter | 173mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.