- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure Spa Cartridge Filter - MONSOON
Technical Info
Pure Spa Cartridge Filter - MONSOON
£32.54EXC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Pure Spa Cartridge Filter - MONSOON
Replaces PWW35L, 4CH-935
0 Reviews
SKU: FIL-11223RRP:£40.67
LOGIN FOR TRADE PRICING £32.54EXC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £32.54 | |
| 2 | £30.59 | 6% |
| 10 | £29.28 | 10% |
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 5 hours
Share
LID: 79116
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
High quality replacement filter suitable for Superior Spas hot tubs.
Please note this price is for individual filters.
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PWW50P3 |
| Filbur Ref | FC-0359 |
| Darlly Ref | SC714, 60401 |
| Unicel Ref | 6CH-940 |
| Other Ref | 817-0050, 03FIL1400, 25252, 378902, PWW50 |
Attributes
| Filtration Area | 50sq.ft |
| Filter Length | 204 mm |
| Filter Diameter | 127mm |
| Filter Length (Range) | 200-209mm |
| Filter Diameter (Range) | 120-129mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.