- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- InSpire SS04 Filter
Technical Info
InSpire SS04 Filter
£32.14EXC VAT
20% DISCOUNT
11 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
InSpire SS04 Filter
Verona, Bari, Venezia
0 Reviews
SKU: FIL-11222RRP:£40.18
LOGIN FOR TRADE PRICING £32.14EXC VAT
20% DISCOUNT
11 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £32.14 | |
| 2 | £30.22 | 6% |
| 10 | £28.93 | 10% |
Get it TuesdayOrder in 4 days and 8 hours
Share
LID: 79115
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
High quality replacement filter for the following hot tubs:
Virgo
Lyra
Sagittarius
Please note this price is for individual filters.
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PWW50P3 |
| Filbur Ref | FC-0359 |
| Darlly Ref | SC863, 50327 |
| Unicel Ref | 6CH-940 |
| Other Ref | 817-0050, 03FIL1400, 25252, 378902, PWW50 |
| Replaces Filters by | Darlly |
| Replaces Filters by | Filbur |
| Replaces Filters by | Unicel |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Male Thread - SAE Course |
| Thread Type | Male Coarse Thread |
| Thread OD | 46mm |
| Hole Diameter | 36.5mm |
| Filter Diameter (Range) | 150-159mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.