- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- InSpire SS03 Filter
Technical Info
InSpire SS03 Filter
£34.64INC VAT
20% DISCOUNT
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
InSpire SS03 Filter
Tokyo, Barcelona, Ares Swim Spa, Hera Swim Spa
0 Reviews
SKU: FIL-11221RRP:£43.30
LOGIN FOR TRADE PRICING £34.64INC VAT
20% DISCOUNT
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £34.64 | |
| 2 | £32.56 | 6% |
| 10 | £31.17 | 10% |
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 6 minutes
Share
LID: 79114
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
High quality replacement filter for the following products;
Tokyo
Barcelona
Ares Swim Spa
Hera Swim Spa
Please note this price is for individual filters.
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PWW50P3 |
| Filbur Ref | FC-0359 |
| Darlly Ref | SC714, 60401 |
| Unicel Ref | 6CH-940 |
| Other Ref | 817-0050, 03FIL1400, 25252, 378902, PWW50 |
Attributes
| Filter Top | Closed - Flat |
| Filter Bottom | Male Thread - MPT Fine |
| Filtration Area | 50sq.ft |
| Thread OD | 47mm |
| Filter Diameter (Range) | 120-129mm |
| Thread ID | 35.5mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.