- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Pure Spa Cartridge Filter - AZURE
Technical Info
Pure Spa Cartridge Filter - AZURE
£39.58INC VAT
30% DISCOUNT
Discontinued
QTY
Pure Spa Cartridge Filter - AZURE
Replaces: PWW50L, O250, FC-0172, 4CH-949, DL757, SC757, 40508
0 Reviews
SKU: FIL-4607MMPN: PS-WW50RRP:£56.54
LOGIN FOR TRADE PRICING £39.58INC VAT
30% DISCOUNT
Discontinued
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 6032
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Using super strong endcap material, industry leading Reemay® filtration fabric and efficient free flow cores.
Why Reemay?
Excellent uniformity for reliable performance and sparkling water
Higher dirt-holding capacity (less cleaning)
Unique trilobal fibre shape increases filtration performance
Greater strength and stiffness stands up to high pressure and cleaning
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PWW50L |
| Filbur Ref | FC-0172 |
| Darlly Ref | DL757, SC757, 40548 |
| Unicel Ref | 4CH-949 |
| Other Ref | 817-4050 |
| Replaces Filters by | Filbur |
| Replaces Filters by | Filbur |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Female Thread - SAE Course |
| Filtration Area | 50sq.ft |
| Filter Length | 339 mm |
| Filter Diameter | 127mm |
| Thread OD | 48mm |
| Filter Length (Range) | 330-339mm |
| Filter Diameter (Range) | 120-129mm |
| Filter Diameter | 127mm |
Extra Information
| Suitable For | Artic Spas |
| Suitable For | Waterway Plastics |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.