- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Darlly Cartridge Filter - SC713 - 220 x 270
Technical Info
Darlly Cartridge Filter - SC713 - 220 x 270
£54.49INC VAT
20% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Darlly Cartridge Filter - SC713 - 220 x 270
Replaces: PWK65, HS65, C-8465, 80651
0 Reviews
SKU: FIL-2622DMPN: SC713RRP:£68.23
LOGIN FOR TRADE PRICING £54.49INC VAT
20% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £54.49 | |
| 8 | £51.77 | 5% |
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 6 minutes
Share
LID: 5897
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Using super strong end cap material, industry leading Reemay® filtration fabric and efficient free flow cores. Our filters also come in bacteria-fighting Microban® material.
Why Reemay?
- Excellent uniformity for reliable performance and sparkling water
- Higher dirt-holding capacity (less cleaning)
- Unique trilobal fibre shape increases filtration performance
- Greater strength and stiffness stands up to high pressure and cleaning
Watkins Hot Spring Spas upgrade from PWK45N
Hot Spring Spas
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PWK65 |
| Filbur Ref | FC-3960 |
| Darlly Ref | SC713, 80651 |
| Unicel Ref | C-8465 |
| Other Ref | 31114 |
Attributes
| Filter Top | Hole |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 65sq.ft |
| Filter Length | 270 mm |
| Filter Diameter | 220mm |
| Hole Diameter | 75mm |
| Filter Length (Range) | 270-279mm |
| Filter Diameter (Range) | 220-229mm |
| Filter Diameter | 220mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.