- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Darlly Cartridge Filter - SC860 - 150 x 170
Technical Info
Darlly Cartridge Filter - SC860 - 150 x 170
£29.58EXC VAT
21% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Darlly Cartridge Filter - SC860 - 150 x 170
For Wellis Mars/Pluto/Venus/Saturn Hot Tubs
0 Reviews
SKU: FIL-11179DRRP:£37.32
LOGIN FOR TRADE PRICING £29.58EXC VAT
21% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £29.58 | |
| 8 | £28.10 | 5% |
Get it 08/04/2026Order in 5 days and 14 hours
Share
LID: 72954
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Darlly Filters are the largest manufacturers of filters on the globe. Producing over 7 million filters annually. Not only are they unparalleled, with never questioned quality. But they are the only filter to come with a One Year Guarantee.
The Darlly SC859 Cartridge Filter is a high-quality hot tub filter, that offers superior filtering throughout the range. Meeting the needs and demands of your system.
This filter features is suitable for Wellis Myline AKU1609 on the Mars/Pluto/Venus/Saturn Hot Tubs.
Minimum Order Quantity: 4
Technical Specifications
Part Numbers
| Darlly Ref | SC860, 50364 |
| Replaces Filters by | Darlly |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Male Thread - SAE Course |
| Filtration Area | 45sq.ft |
| Filter Length | 170 mm |
| Filter Diameter | 150mm |
| Thread OD | 45mm |
| Filter Length (Range) | 170-179mm |
| Filter Diameter (Range) | 150-159mm |
| Filter Diameter | 150mm |
Extra Information
| Suitable For | Wellis |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.