Darlly Cartridge Filter - SC859 - 325 x 275
Darlly Cartridge Filter - SC859 - 325 x 275
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £73.74 | |
| 8 | £70.05 | 5% |
Product Details
Darlly Filters are the largest manufacturers of filters on the globe. Producing over 7 million filters annually. Not only are they unparalleled, with never questioned quality. But they are the only filter to come with a One Year Guarantee.
The Darlly SC859 Cartridge Filter is a high-quality hot tub filter, that offers superior filtering throughout the range. Meeting the needs and demands of your system.
This filter features an unusual design and is suitable for Hydropool Systems
Minimum Order Quantity: 6
Technical Specifications
Part Numbers
| Darlly Ref | SC859, 12351 |
Attributes
| Filter Top | Closed - Flat |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 35sq.ft |
| Filter Length | 275 mm |
| Filter Diameter | 325mm |
| Filter Length (Range) | 270-279mm |
| Filter Diameter (Range) | 320-329mm |
| Filter Diameter | 325mm |
Extra Information
| Suitable For | Hydropool |