- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Darlly Cartridge Filter - SC858 - 130 x 760
Technical Info
Darlly Cartridge Filter - SC858 - 130 x 760
£71.49INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Darlly Cartridge Filter - SC858 - 130 x 760
For Marquis ATV Swimspa
0 Reviews
SKU: FIL-11178DRRP:£89.60
LOGIN FOR TRADE PRICING £71.49INC VAT
20% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £71.49 | |
| 8 | £67.92 | 5% |
Get it 08/04/2026Order in 5 days and 21 hours
Share
LID: 72953
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Darlly Filters are the largest manufacturers of filters on the globe. Producing over 7 million filters annually. Not only are they unparalleled, with never questioned quality. But they are the only filter to come with a One Year Guarantee.
The Darlly SC859 Cartridge Filter is a high-quality hot tub filter, that offers superior filtering throughout the range. Meeting the needs and demands of your system.
This filter features is suitable for Marquis ATV Swimspa Systems
Minimum Order Quantity: 4
Technical Specifications
Part Numbers
| Darlly Ref | SC858, 50459M |
| Replaces Filters by | Darlly |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Male Thread - MPT Fine |
| Filtration Area | 90sq.ft |
| Filter Length | 760 mm |
| Filter Diameter | 130mm |
| Thread OD | 50mm |
| Filter Length (Range) | 760-769mm |
| Filter Diameter (Range) | 130-139mm |
| Filter Diameter | 130mm |
Extra Information
| Suitable For | Marquis Spas |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.