- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Darlly Cartridge Filter - SC778 (Pre-Filter)
Darlly Cartridge Filter - SC778 (Pre-Filter)
Darlly Cartridge Filter - SC778 (Pre-Filter)
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £5.49 | |
| 8 | £5.22 | 5% |
Product Details
Darlly Filters are the largest manufacturers of filters on the globe. Producing over 7 million filters annually. Not only are they unparalleled, with never questioned quality. But they are the only filter to come with a One Year Guarantee.
This filter can be seen as a Pre-Filter.
When filling the spa, simply screw to the end of the hose and the spa will fill with filtered water. Meaning you get a head start on that silky smooth water.
Technical Specifications
Part Numbers
| Filbur Ref | FC-3128 |
| Darlly Ref | PP6903 |
| Replaces Filters by | Filbur |
Attributes
| Filter Top | HozeLock Fitting |
| Filter Bottom | Hole |
| Filter Length | 250 mm |
| Filter Diameter | 70mm |
| Filter Length (Range) | 250-259mm |
| Filter Diameter (Range) | 70-79mm |
| Filter Diameter | 70mm |
Extra Information
| Note | Pre Filter |