- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Darlly Cartridge Filter - SC750 - 100 x 100
Darlly Cartridge Filter - SC750 - 100 x 100
Darlly Cartridge Filter - SC750 - 100 x 100
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £24.49 | |
| 8 | £23.27 | 5% |
Product Details
Darlly Filters are the largest manufacturers of filters on the globe. Producing over 7 million filters annually. Not only are they unparalleled, with never questioned quality. But they are the only filter to come with a One Year Guarantee.
The Darlly SC750 Cartridge Filter is a high-quality hot tub filter, that offers superior filtering throughout the range. Meeting the needs and demands of your system.
For additional benefits and protection, you can upgrade to Darlly's Silverstream range. The SC750 incorporates their Silver Ion technology in the filter media giving an Antimicrobial Protection to both the filter and bather.
This process gives:
Increased Filter Life
A Cleaner Filter
No Mould Growth
Fewer Odours
- Fewer Cleaning Times
Minimum Order Quantity: 9
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PWW10 |
| Filbur Ref | FC-3077 |
| Darlly Ref | SC750, 40101 |
| Unicel Ref | C-4310 |
Attributes
| Filter Top | Hole |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 10sq.ft |
| Filter Length | 100 mm |
| Filter Diameter | 100mm |
| Hole Diameter | 50mm |
| Filter Length (Range) | 100-109mm |
| Filter Diameter (Range) | 100-109mm |
| Filter Diameter | 100mm |