- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Darlly Cartridge Filter - DL745+ - 130 x 220 (Sanistream)
Technical Info
Darlly Cartridge Filter - DL745+ - 130 x 220 (Sanistream)
£19.49INC VAT
22% DISCOUNT
16 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Darlly Cartridge Filter - DL745+ - 130 x 220 (Sanistream)
Replaces: PLAS35, LA45, FC-0303, 5CH-203, DL745, SC745, 50201
0 Reviews
SKU: FIL-6532DSMPN: DL745PLUSRRP:£24.91
LOGIN FOR TRADE PRICING £19.49INC VAT
22% DISCOUNT
16 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £19.49 | |
| 8 | £18.52 | 5% |
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 8 minutes
Share
LID: 6019
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
DL745+ Sanistream Direct Line Spa Filter
POD - NOT INCLUDED - Available separately
Darlly : TT50201
Unicel: 5CH-203
Pleatco: PLAS35
7.5cm Fine tread
Length 22cm
Diameter 13cm
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PLAS35 |
| Filbur Ref | FC-0303 |
| Darlly Ref | DL745, SC745, 50201 |
| Unicel Ref | 5CH-203 |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 30sq.ft |
| Filter Length | 220 mm |
| Filter Diameter | 130mm |
| Hole Diameter | 75mm |
| Filter Length (Range) | 220-229mm |
| Filter Diameter (Range) | 130-139mm |
| Filter Diameter | 130mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.