- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Darlly Cartridge Filter - DL720plus - 170 x 200 (Sanistream)
Technical Info
Darlly Cartridge Filter - DL720plus - 170 x 200 (Sanistream)
£34.49INC VAT
21% DISCOUNT
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Darlly Cartridge Filter - DL720plus - 170 x 200 (Sanistream)
Replaces: PAS50-F2M, 6CH-502, DL720, SC720, 60506
0 Reviews
SKU: FIL-8300DSMPN: DL720plusRRP:£43.66
LOGIN FOR TRADE PRICING £34.49INC VAT
21% DISCOUNT
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £34.49 | |
| 8 | £32.77 | 5% |
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 8 minutes
Share
LID: 6017
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
The Darlly DL720plus Cartridge Filter is a high-quality hot tub filter, that offers superior filtering throughout the range
New DL720 plus with the yellow handle fits the new screw in Pod DL815+ (available separately)
Darlly Filters are the largest manufacturers of filters on the globe.
Producing over 7 million filters annually.
Not only are they unparalleled, with never questioned quality. But they are the only filter to come with a One Year Guarantee.
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PAS50-F20 |
| Filbur Ref | FC-0311 |
| Darlly Ref | DL720, SC720, 60506 |
| Unicel Ref | 6CH-502 |
Attributes
| Filter Top | Handle |
| Filter Bottom | Male Thread - MPT Fine |
| Filtration Area | 50sq.ft |
| Filter Length | 200 mm |
| Filter Diameter | 170mm |
| Thread OD | 50mm |
| Filter Length (Range) | 200-209mm |
| Filter Diameter (Range) | 170-179mm |
| Filter Diameter | 170mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.