- Hydrospares
- Filters, Tools & Chemicals
- Filters
- Filter Cartridges
- Darlly Cartridge Filter - DL705 - 125 x 235 (Sanistream)
Darlly Cartridge Filter - DL705 - 125 x 235 (Sanistream)
Darlly Cartridge Filter - DL705 - 125 x 235 (Sanistream)
Quantity Discount
Get a Discount on multibuys
| Quantity | Unit Price | Savings |
|---|---|---|
| 1 | £25.49 | |
| 8 | £24.22 | 5% |
Product Details
Darlly Filters are the largest manufacturers of filters on the globe. Producing over 7 million filters annually. Not only are they unparalleled, with never questioned quality. But they are the only filter to come with a One Year Guarantee.
Darlly Sanistream system was the first and original hot tub sanitiser inline-dosing system available to hot tub owners and users.
NOTE PODS ARE SOLD SEPARATELY AND NOT INCLUDED WITH THIS PRODUCT.
Compatible replacement for: Pleatco PRB35, Pure-Spa STORM35, Magnum RD35,C-4335
Often found in Hot tub Brands such as:
- Artesian Spas
- Aquavia Spas
- Bullfrog Spas
- Canadian Spas: Fun Tubs, Niagra, Montreal
- Great Lakes
- Gulf Coast Spas
- Hydro Spa - Lexus
- Hydropool Spas
- Leisure Bay Spas
- Maax Spas
- Serenity Spas
- Superior Spas
- Sunrise Spas
- Teuco
- Vita Spa - Mirage
- Wellis - Myline Spa - Greenland Spa
Technical Specifications
Part Numbers
| Pleatco Ref | PRB35-IN |
| Filbur Ref | FC-2385 |
| Darlly Ref | DL705, SC705, 40353 |
| Unicel Ref | C-4335 |
| Other Ref | 03FIL1300, 17-2482, 25393, 303557 817-3501, R173431 |
Attributes
| Filter Top | Hole |
| Filter Bottom | Hole |
| Filtration Area | 35sq.ft |
| Filter Length | 235 mm |
| Filter Diameter | 125mm |
| Hole Diameter | 50mm |
| Filter Length (Range) | 230-239mm |
| Filter Diameter (Range) | 120-129mm |
| Filter Diameter | 125mm |